Černé svině křen

zlomky příběhů, zaříkání a říkadel z Podivicka a Kališťska
Sebral Miloš Doležal. Vydal, upravil, z písma Walbaum Text vysázel a ilustroval Luboš Drtina.


Šotek
Starý Karafiát z Podivic vypravoval, že měli ve stavení šotka. Museli mu každý den nechat v troubě oběd. Jednou o žních na to zapomněli. Šotek se rozzuřil vzal kočku a prostrčil ji klíčovou dírkou ven. Nato se šotek odstěhoval do Hojanovic.


Luboš Drtina, který z Vysočiny vyšel, se teď na krabatinu zase navrací, na usedlost do Chlov, houfce domů, kde končí silnice a začíná podivuhodné území: dubů větrolamů bleskosvodů, židovského hřbitova a ryjící černé svině. I proto mohl sbírku krabatinských strašidelných příběhů Černé svině křen ilustrovat a vydat. 

Černá vodová barva, několik tahů, lapidárnost i burlesknost, záhadnost i grotesknost; křen jako zavrtaný nebožtík v zemi, létající kabát jako netopýr, symbolika hracích karet, divoké oči kocoura, průhled klíčovou dírkou, řitní otvor se zamotaným střevem, zjevují se nebožtíci jako duchové. V knížce vyrobené Lubošem hand made pak vše navzájem prorůstá, prorývá, pronásleduje se, strašidelně bují a vybafuje – knížka tak připomíná malý vysočinský bestiář či zvláštní modlitební knížku nalezenou za trámem na půdě. Třeba při té příležitosti také vzpomenout na rozličné astrální bytosti u Josefa Váchala nebo na prtioka a strašidla Jaroslava Panušky. Nikoli pohádkovost, ale magičnost a záhadnost má v krabatinských ilustracích Luboše Drtiny své místo. 
Miloš Doležal

Tiskárna vytiskla a nahrubo sešila polotovar, který se zhruba dvaceti dalšími ručními úkony zušlechťoval do žádaného tvaru. Některé představy o podobě knihy jsou stále ještě průmyslově nerealizovatelné, a tak nezbývá, než se s nimi popasovat vlastnoručně po večerech. Slepili jsme a vypravili mezi čtenáře asi 300 svazečků (snad jich je ještě pár k dispozici) útlé Milošovy knížky. Neohrabaný školní štětec a tónovací pasta do malbytu nejvíce vyhovovaly záměru, aby ilustrace vypadala spíš jako načmáraná sazemi z komína než jako perovkový štoček.
Luboš Drtina

1
Podrobné vyhledávání

Podrobné vyhledávání a filtrace

Datum vzniku
Loading...
Loading...
Loading...